Mnogi od nas žele da dom u svakom trenutku odiše svježinom i prijatnim mirisom, ali se često oslanjamo na skupe osvježivače zraka koji, osim cijene, često sadrže i sastojke štetne za zdravlje ili okolinu. Srećom, postoji vrlo jednostavno, ekonomično i prirodno rješenje koje možete primijeniti kod kuće, a sve zahvaljujući samo nekoliko osnovnih sastojaka.
- Osnova ove domaće formule za osvježavanje zraka je soda za pranje, poznata i kao natrijev karbonat, koja se pokazala izuzetno efikasnom u neutraliziranju neugodnih mirisa. Dovoljno je da u manju posudu sipate malo sode i dodate nekoliko klinčića – začina koji ne samo da miriše prijatno, već ima i svojstva prirodnog dezinficijensa. Za još jači i prijatniji efekat, možete ukapati par kapi omiljenog eteričnog ulja – poput lavande, limuna ili mente.
Ovu smjesu postavite na više mjesta u stanu – dnevni boravak, spavaću sobu, kuhinju ili hodnik. Ako imate kućne ljubimce koji bi mogli doći u kontakt sa sadržajem posude, dovoljno je da sve pokrijete aluminijskom folijom s probušenim rupama. Na taj način miris će se širiti, a sadržaj će ostati siguran.
- U nastavku priče skrećemo pažnju na jednog od velikana srpske glumačke scene – Mihaila Mišu Janketića, čiji se život, iako bogat glumačkim ulogama, obilježio i snažnim ličnim tragedijama.Rođen 24. svibnja 1938., Miša nije planirao da postane glumac. Njegova prva ljubav bila je književnost. No, sudbina ga je usmjerila ka glumi. Tokom studentskih dana, otišao je na radnu akciju i boravio u internacionalnom kampu. Nakon povratka, izgubio je pravo na upis naredne godine. Da bi zadržao stipendiju i smještaj, odlučio je upisati Kazališnu akademiju, i tako je počela njegova izvanredna karijera.
Miša Janketić ostvario je impresivne uloge u kazalištu, na televiziji i filmu, ali iza javnog uspjeha krila se priča o teškom djetinjstvu. Tijekom Drugog svjetskog rata, ostao je bez majke na tragičan način. Njegova majka, koja je radila u pošti, bila je angažirana od strane partizana da nastavi raditi, unatoč dolasku njemačkih trupa. Bila je suočena s velikim rizikom.
- Prije nego što je otišla na suđenje, majka je malom Miši ostavila snažnu poruku: da čuva svoju mlađu sestru i da bude „glava kuće“. Nažalost, ta rečenica bila je oproštaj. Milica Janketić, njegova majka, nije se vratila – ubijena je od strane pripadnica vlastitog pokreta u mjestu Ševari.
Kasnije je Zemaljska komisija Crne Gore zabilježila da je u zločinima učestvovao i Milorad Vukojičić, poznat pod nadimkom Maca, koji je kasnije postao svećenik i čak bio proglašen svetim od strane Srpske pravoslavne crkve. Ipak, arhivska dokumentacija potvrđuje da je Maca sudjelovao u hapšenju i ubistvima civila tokom 1944. godine u Pljevljima, a pretpostavlja se da je njegov nadimak nastao po njegovom omiljenom oružju – macoli, teškom čekiću.
- Ova sjećanja ostavila su dubok trag na Mišu, ali nisu ga slomila. I pored svih životnih rana, izgradio je impresivnu glumačku karijeru i ostao poznat po svojoj snazi, dostojanstvu i posvećenosti umjetnosti.
Priča o prirodnom mirisu doma i životnoj priči velikog umjetnika poput Janketića povezuje jednostavna nit: snaga volje, otpornost i ljepota u svakodnevnim gestama. Bilo da se trudimo da naš dom miriše čistoćom i prirodom ili čuvamo uspomene na ljude koji su ostavili trag, te male stvari čine život smislenijim.
Jer ponekad, jedan limun, malo sode i uspomena mogu nas podsjetiti koliko su mir i dostojanstvo važni – u svakom kutku doma i u svakom poglavlju života.