Petrovdan: Praznik Svetih Apostola Petra i Pavla
Petrovdan, koji se u pravoslavnoj tradiciji slavi 12. jula (29. juna po starom kalendaru), predstavlja jedan od najznačajnijih hrišćanskih praznika. Ovaj dan posvećen je svetim apostolima Petru i Pavlu, čiji život i djelo imaju duboko značenje za hrišćanstvo. Njihova posvećenost Bogu i misionarski rad oblikovali su rane hrišćanske zajednice, a Petrovdan danas simbolizuje ne samo versku, već i kulturnu tradiciju koja se prenosi kroz vekove. Ovaj praznik se često prati raznim običajima i ritualima koji dodatno naglašavaju njegov značaj u životima vernika.

Sveti apostol Petar bio je ribar po zanimanju i prvi među Isusovim učenicima. Njegovo ime prvobitno je bilo Simeon, a u Novom zavetu ga prepoznajemo kao onog koji je izgovorio reči: „Ti si Hristos, Sin Boga živoga.“ Njegova uloga u širenju hrišćanske vere bila je ključna – smatra se da je izvršio mnoga čuda, isceljivao bolesne i čak vaskrsavao mrtve. Narodno predanje govori da su čak i senke njegovog tela imale moć da leče obolele, što dodatno oslikava njegov značaj u hrišćanskoj tradiciji. Petar je takođe poznat kao osnivač prve hrišćanske crkve u Jerusalimu, što dodatno ističe njegovu važnost u temeljnim događajima hrišćanstva.

Nasuprot njemu, Sveti apostol Pavle, koji je rođen kao Savle u Tarsu, prešao je put od progonitelja hrišćana do jednog od najznačajnijih apostola. Njegovo obraćenje na putu za Damask bilo je dramatično i prelomno. Nakon što je doživeo viziju, Pavle je postao strastveni propovednik hrišćanske vere, osnivajući crkve i šireći Hristovu nauku. Njegove poslanice, koje su deo Novog zaveta, sadrže mnoge teološke i moralne pouke koje su i danas relevantne, čime se dodatno potvrđuje njegova važnost. Njegovo stradanje zajedno sa Petrom u Rimu, kada su obojica postali mučenici, dodatno osnažuje njihovu simboliku u crkvenom kalendaru, a mnogi vernici uče iz njihove hrabrosti i predanosti.

Običaji i Tradicije vezani za Petrovdan
Petrovdan je u Srbiji i danas slava mnogih domaćinstava, što ukazuje na njegovu duboku ukorenjenost u kulturi i tradiciji. Ovaj praznik često se smatra granicom u godini, koja označava prelaz iz jednog dela leta u drugi. Na ovaj dan, veruje se da priroda prolazi kroz promene, donoseći sa sobom hladnije vreme i pripremajući tlo za naredne sezone. Ove simbolične promene u prirodi imaju značajnu ulogu u narodnim običajima koji su se očuvali do danas. Mnoge porodice se okupljaju da proslave ovaj dan, često uz tradicionalne obroke i pesme koje se prenose s generacije na generaciju.
U raznim delovima Srbije, obeležavanje Petrovdana uključuje mnogo različitih običaja. Jedan od njih jeste paljenje lila, velikih vatri koje se prave od mladih grana divlje trešnje ili breze. Ove vatre simbolizuju svetlost i nadu, a deca često prave baklje koje koriste za obilaženje domaćinstava, pevajući i igrajući oko vatre. Ovaj običaj takođe se smatra načinom odavanja počasti stradalima i simboličnog prizivanja svetlosti i zaštite u domove. U nekim regijama, odrasli se okupljaju oko ovih vatrica, deleći priče i dogodovštine iz svojih mladalačkih dana, što dodatno jača porodične veze.
Još jedan zanimljiv običaj u vezi sa Petrovdanom jeste rano prskanje stoke vodom, što simbolizuje želju da se stoka održi zdravom i plodnom tokom godine. Naime, veruje se da će ovim činom stoka biti zaštićena od bolesti i doneti obilje. U nekim krajevima, čobani pletenjem venaca od bilja stavljaju ih na rogove životinja, verujući da će ih to dodatno zaštititi. Na ovaj dan se takođe veruje da nije poželjno raditi u polju ili koristiti konje za vuču, jer bi to moglo doneti nesreću. Ovi običaji se često prenose kroz porodice, a svaka generacija dodaje svoj lični pečat tradiciji.
Petrovdan u Vojvodini i Drugim Krajima
U Vojvodini, postojali su specifični običaji u vezi sa jabukama. Pre Petrovdana, verovalo se da je zabranjeno seći jabuke ili se njima igrati, jer bi to moglo doneti neprilike. Ovaj običaj proizašao je iz straha od grada koji bi mogao uništiti useve. Ljudi su na ovaj dan nosili jabuke susedima „za dušu pokojnika“ ili ih donosili u crkvu da ih sveštenik osvešta, što ukazuje na poštovanje prema preminulima i veru u njihov uticaj na svet živih. Ova praksa je često povezana s ritualima koji se održavaju tokom drugih važnih praznika, podsećajući nas na ciklus života i smrti.
Pored jabuka, običaj pravljenja kolača od jabuka poznatih kao „petrovače“ takođe je značajan. Ovi kolači se prave posebno za ovaj praznik i dele se deci i gostima. U mnogim zajednicama, veruje se da je upravo na Petrovdan moguće prekinuti loše snove i nesrećne misli, čime se dodatno naglašava važnost molitvi za zdravlje, plodnost zemlje i mir u porodici. Ovi kolači često sadrže dodatke poput cimetovog praha ili oraha, čime se obogaćuje njihov ukus i simbolika, a deca se raduju deljenju i uživanju u slatkišima koji su deo tradicije.
U savremenom društvu, Petrovdan i dalje zadržava svoju važnost. On nije samo podsećanje na dvojicu velikih apostola, već i prilika za okupljanje porodice, obnovu vere i jačanje veza sa tradicionalnim običajima. Ovaj praznik nas podseća na važnost zajedništva, duhovnosti i očuvanja kulturne baštine koja je ključna za identitet naroda. U vreme kada se mnoge tradicije gube, Petrovdan ostaje simbol načina života koji ceni porodične veze, tradiciju i veru koja traje kroz generacije. Mnoge crkve organizuju posebno misne obrede, a vernici se okupljaju u znak zahvalnosti za darove koje priroda i duhovnost pružaju. Na taj način, Petrovdan postaje ne samo dan svečanosti, već i dan introspekcije i zahvalnosti.