AKO SPAVATE OVAKO STRADAJU ŠTITNA ŽLIJEZDA, SRCE I PANKREAS: Doktor Slobodan upozorava ljude, EVO ŠTA SAVJETUJE SVOJIM PACIJENTIMA…

0
33
Oglasi - Advertisement

Zdravlje i okruženje: Kako svakodnevne navike utiču na naše tijelo

U današnje vrijeme, kada je sve više informacija dostupno o zdravlju i načinu života, često zaboravljamo na uticaj koji naše okruženje ima na naše tijelo. Različiti aspekti našeg svakodnevnog života, uključujući zrak koji udišemo, hranu koju konzumiramo, pa čak i materijale s kojima dolazimo u kontakt, mogu značajno uticati na naše opšte zdravlje. Dr. Slobodan Dunjić, specijalista integrativne medicine, nedavno je u emisiji „Uranak“ na televiziji K1 govorio o važnosti svakodnevnih faktora koje zanemarujemo, a koji mogu značajno uticati na naše zdravlje. Njegova izlaganja su posebno naglasila kako elementi iz našeg svakodnevnog okruženja mogu utjecati na krvne sudove, hormonalni sistem, pa čak i na imunitet.

Jedan od ključnih faktora koji često previđamo jeste okruženje u kojem spavamo. Prema procjenama, čovjek provede skoro trećinu svog života spavajući, a često se fokusiramo na kupovinu skupih dušeka i jastuka, ne shvatajući da neki od tih materijala mogu negativno uticati na naše zdravlje. Dr. Dunjić napominje da je priroda materijala od velikog značaja kada je u pitanju kvalitet snova i oporavak organizma tokom noći. Na primjer, upotreba materijala koji ne propuštaju zrak može izazvati prekomjernu znojenje i nelagodu tokom spavanja, što dodatno narušava kvalitet sna.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

On ističe da su vuneni materijali, poput ćilima, među najkvalitetnijim izborima jer smanjuju zračenje u prostoru. Istraživanja su pokazala da vuneni proizvodi, pored svojih drugih kvaliteta, doprinose smanjenju elektromagnetnog zračenja, što je važno za očuvanje zdravlja. Pamuk i 100% silikonska vlakna takođe su označeni kao sigurni materijali koji ne stvaraju statički elektricitet, čime dodatno smanjuju rizik od izlaganja zračenju koje dolazi iz naših svakodnevnih uređaja. U današnje doba, kada smo okruženi tehnologijom, izbor pravih materijala za spavanje može napraviti veliku razliku u kvalitetu našeg odmora.

Dr. Dunjić slikovito objašnjava da su ljudi, često, kao “na roštilju”, okruženi materijalima koji zadržavaju zračenja iz telefona, rutera, televizora i drugih elektroničkih uređaja. Dugotrajno izlaganje ovim zračenjima može rezultirati raznim zdravstvenim problemima, uključujući probleme sa krvnim protokom, štitnom žlijezdom, pankreasom i drugim organima koji su genetski predisponirani za takve poremećaje. U posljednjim godinama, istraživanja su pokazala da elektromagnetna zračenja mogu pridonijeti razvoju raznih hroničnih bolesti, što naglašava važnost zaštite od ovih potencijalno štetnih uticaja.

Kako bi se ovi problemi prevenirali, dr. Dunjić naglašava važnost individualizovanog pristupa pacijentima. U dijagnostici, ključno je razumjeti navike pacijenata, što uključuje gdje spavaju, koliko vode unose, i koliko često koriste elektronske uređaje. Ovi detalji mogu otkriti važne tragove koji pomažu u pronalaženju uzroka zdravstvenih problema i omogućavaju pravilno liječenje. Na primjer, promjene u jednostavnim dnevnim rutinama, kao što su smanjenje vremena provedenog ispred ekrana, mogu dovesti do dramatičnih poboljšanja u zdravstvenom stanju pojedinca.

Osim toga, dr. Dunjić naglašava značaj vremena odlaska na spavanje. Prema njegovim riječima, lučenje melatonina, hormona sna i regeneracije, počinje prije ponoći, i ako ne legnemo do 23 časa, organizmu nedostaje neophodna obnova. Mnogi ljudi koji spavaju kasno osjećaju umor i nervozu, iako možda fizički spavaju dovoljno dug period. Ova pojava može biti rezultat poremećenog biološkog ritma tijela, koji može dovesti do problema kao što su nesanica ili hronični umor. Stoga je važno uspostaviti redovitu rutinu spavanja koja omogućava tijelu da se regeneriše i oporavi.

Uzimanje suplemenata i vitamina također se često previđa. Dr. Dunjić upozorava na nekontrolisanu upotrebu vitamina, ističući da njihovo uzimanje neće biti od pomoći ukoliko spavamo na dušeku koji zrači. Imunitet trpi na ćelijskom nivou, a pravilna suplementacija zahtijeva detaljno razumijevanje potreba našeg tijela i koje vitamine najviše trošimo. Na primjer, vitamin D je od suštinskog značaja za jačanje imunološkog sistema, ali njegova upotreba postaje beskorisna ako su uvjeti u kojima živimo i spavamo pogoršani.

Voda, kao osnovna komponenta ljudskog tijela, igra ključnu ulogu u očuvanju zdravlja. Dr. Dunjić naglašava da je naše tijelo 70% voda i da njen nedovoljan unos može dovesti do slabljenja svih ćelijskih funkcija. “Baš kao što automobil ne može funkcionirati bez zamjene filtera, tako ni naše tijelo ne može bez čišćenja jetre i bubrega,” objašnjava on. Takođe, dehidracija može uzrokovati brojne probleme, uključujući umor, glavobolje i probleme sa koncentracijom.

Tokom savjetovanja, posebno upozorava na pesticide, koji se najčešće nalaze u voću i povrću van sezone. “Hrana koja nije sezonska je puna hemikalija i to može uticati na kronični umor,” dodaje. Također, preporučuje izbacivanje mobilnih telefona iz spavaće sobe, jer prisustvo elektromagnetnih polja može ometati kvalitet sna, što rezultira umorom i smanjenjem energije tokom dana.

Zaključak dr. Dunjića je jasan: zdravlje ne zavisi samo od uzimanja lijekova, suplemenata ili dijeta, već prvenstveno od okruženja u kojem živimo. Naš prostor, navike spavanja, unos vode i prisutnost tehnologije u svakodnevnom životu – svi ovi faktori utiču na naš ćelijski balans i dugovječnost. U tom smislu, neophodno je stvoriti zdravu životnu sredinu koja podržava naše zdravstvene ciljeve.

Dr. Dunjić završava sa savjetom svim ljudima koji žele održati zdravlje i mladost: “Pijte više vode, spavajte ranije i obratite pažnju na ono što vas okružuje.” Tehnologija i suvremeni režim života mogu biti korisni, ali je ključno stvoriti zdravu sredinu u kojoj naše tijelo može najbolje funkcionirati. Kroz male promjene i svjesne odluke, možemo značajno poboljšati kvalitetu našeg života i osigurati daljnje blagostanje.