
Ono što je možda manje poznato jeste da je majoran začinska biljka koja ima brojna lekovita svojstva.
Pomaže bolje varenje, otklanja žgaravicu, omogućuje normalan rad creva. Efikasna je u borbi sa slobodnim radikalima, što je jako važno u suzbijanju nekih bolesti. Na prvom mestu to su kardiovaskularna, ali i cerebrovaskularna oboljenja. Osim toga biljka pomažekod kijavice, sezonskih prehlada i nazeba kada se koristi kao čaj ili eterično ulje.
Ova fenomenalna začinska biljka kod nas se još sreće pod imenima: pitomi majoran, mravinac ili mažuran. Njen latinski naziv je Organum majorana. U našim krajevima ova jednogodišnja kultura ne raste samoniklo. Pripada porodici usnatica – Laminacea!
Naročito je cenjen majoran čaj protiv svih vrsta nazeba i problema sa probavom.
Lekovita svojstva ove začinske biljke
Majoran začinska biljka je vrlo lekovita i korisna po zdravlje. Najviše se koristi njen nadzemni deo, mleven i sušen. U svom sastavu sadrži dragocena eterična ulja, vitamin C, tanine i nezaobilazne gorke materije. Prijatnog je mirisa, poboljšava apetit, a upotrebljava se za smirenje nerava i protiv bolova u želucu.
Osim toga poznato je kako se majoran čaj koristi kod astme, katara disajnih organa i svih oblika kašlja i kijavice. On će u veoma kratkom roku smiriti pomenute tegobu. To svakako nije sve pomoći će kod upale upale nosne i usne šupljine i jezika.
Uz ispijanje lekovitog napitka preporučuju se inhalacije i mirišljave kupke od pomenute biljke. Njegovo delovanje je višestruko pomaže kod iščašenja, uganuća zglobova, reume i gihta. Preporučljivo je za ovu namenu koristiti obloge od majorana. Osim toga ublažiće bolne menstruacije, očistiti želudac i pluća, pojačati cirkulaciju u ekstremitetima. Kod alergija i polenske kijavice preporučuje se korišćenje tampona koji se prethodno natapa u majoran čaj. Stavlja se u svaku nozdrvu ponaosob i već nakon nekoliko dana doći će do poboljšanja.
Eterično ulje majorana upotrebljava se u industriji mesnih prerađevina već dugi niz godina.
Koristi ovog začina u kuhinji
Ova začinska biljka se često, za razliku od sličnog origana, kombinuje i sa drugim začinima. Sa timjanom čini odličnu kombinaciju za jela od iznutrica (džigerica). Dok se a bobicama kleke koristi se u mesnim i jelima od divljači. Samog ga koristimo u čorbama i varivima, umacima, jelima od živine, krompira, u paštetama. Fino doziran majoran začin koristimo u jelima od ribe. Slaže se dobro i sa bosiljkom i ruzmarinom.
Koristi se i svež, tada je aromatičniji i pikantniji, a jelima se dodaje list na kraju kuvanja, jer dužim kuvanjem gubi aromu. Možemo ga koristiti i sušen – tada upotrebljavamo celu biljku sa stabljikom i cvetom. Sušena biljka se dodaje odmah na početku kuvanja. Ovaj začin trebaju koristiti svi oni koji imaju probleme sa varenjem i tkz. lenjim crevima. Neprijatnu tegobu ćete brzo eliminisati, samo nemojte preterati sa doziranjem. Uvek ga dodavajte na samom kraju u jela, naročito kod pripremanja mesa. Slobodno ga možete kombinovati sa drugim biljkama poput timijana i kleke naročito kod pripremanja divljači.
Recept za čaj od majorana
Fitoterapeuti širom sveta preporučuju upravo majoran čaj kod prehlada, kijavica i respiratornih tegoba. Čak se u prošlosti preporučivao kod astme i drugih ozbiljnih oboljenja.
Priprema:
1-2 kašičice majorana prelijte sa 2,5 dl tek ključale vode, pustite malo nek odstoji, najviše 5 minuta. Nakon toga napitak trebate procediti. Pijte ga lagano i odmereno, u manjim gutljajima, najviše do 2 šolje dnevno.
Istim čajem može se lečiti i polenska groznica, kijavica i upala nosne šupljine. Nos se najpre treba isprati spolja i iznutra, natopi se vata sa čajem i nju stavljamo u nos, dok se spolja oblažu obloge od majorana.
Drugima se dopalo i ovo:
- Čajem od origana protiv upornog kašlja
- Lekovita svojstva ulja origana
- Bosiljak- Lek za sinuse
- Zdravstvene prednosti ulja od lana
- Par primera kako na prirodan način da se rešite grlobolje