Osteoporoza je bolest koja uzrokuje smanjenje gustine i snage kostiju.
To je uobičajeno stanje koje pogađa starije ljude, posebno žene u postmenopauzi, ali se može javiti i kod muškaraca i mlađih ljudi.
Gustina kostiju zavisi od količine kalcijuma i drugih minerala koji se nalaze u kostima.
Kod osteoporoze, kosti postaju tanje i slabije zbog gubitka mineralne gustine.
Ovo povećava rizik od preloma kostiju, posebno u kičmi, kukovima i zglobovima.
Neki od faktora koji mogu povećati rizik od osteoporoze su nedovoljan unos kalcijuma i vitamina D, nedostatak fizičke aktivnosti, pušenje, konzumacija alkohola, upotreba određenih lekova, genetska predispozicija i hormonski poremećaji.
Lečenje osteoporoze može uključivati promene načina života, kao što je ishrana bogata kalcijumom i vitaminom D, redovna fizička aktivnost i prestanak pušenja i pijenja alkohola.
Lekovi se takođe mogu koristiti za poboljšanje gustine kostiju i smanjenje rizika od preloma.
SVE O OSTEOPOROZI // Doc. dr Ivica Jeremić – reumatolog i dr Jelena Aleksić- fizijatar i reumatolog
Simptomi osteoporoze
U ranim fazama, osteoporoza obično ne izaziva simptome i može se otkriti tek nakon što dođe do preloma kosti. Međutim, kada bolest napreduje, mogu se pojaviti sledeći simptomi:
- Bol u leđima, vratu ili kičmi.
- Gubitak telesne visine tokom vremena.
- Smanjena snaga mišića.
- Prelomi kostiju, posebno u kukovima, zglobovima i kičmi.
Kada kosti postanu tanje i slabije, postaju podložnije prelomima.
Prelomi kostiju usled osteoporoze obično se javljaju tokom svakodnevnih aktivnosti, kao što su hodanje, naglo savijanje ili padanje.
Kada dođe do preloma u kičmi, može doći do gubitka telesne visine i deformiteta kičme.
Ako primetite bilo koji od ovih simptoma, važno je da potražite medicinsku pomoć i razgovarate sa svojim lekarom o mogućnosti da se testirate na osteoporozu.
Rana dijagnoza i lečenje osteoporoze mogu pomoći u sprečavanju preloma kostiju i smanjiti rizik od daljeg gubitka koštane mase.
Prevencija i lečenje osteoporoze
Ovo se može postići na dva načina:
- Nefarmakološkom terapijom – vežbe, fizička aktivnost, pravilan način ishrane ( adekvatan unos kalcijuma i vitamina D), otklanjanje faktora riika (konzumiranje alkohola, pušenje, smanjenje doze kortikosteroida);
- Lekovima – antiresorptivni lekovi koji zaustavljaju gubitak koštane mase (estrogeni, bifosfonati, kalcitonin, selektivni modulatori estrogenih receptora), stimulatori izgradnje kosti (anabolni steroidi, fluoridi, rekombinantni parathormon), lekovi sa heterogenim efektom (stroncijum ranelat) i dr.