
Svi znamo da su antibiotici uz napredak medicine dostigli to da su zapravo hemijski spoj nekoliko prirodnih supstanci.U daljem tekstu ćemo vam predstaviti par prirodnih antibiotika.
Kadulja – Ranije se koristila kao antibiotik. Posebno je dobra za grlo, respiratorne infekcije, kao i infekcije u ustima. Takođe je korisna za želudačne infekcije i probleme s crevima. Pomaže i pri smanjenju temperature i bolova u telu koji se javljaju na početku prehlade i gripe.
Med – Dokazano je da ima antibakterijske osobine, da može izlečiti osip na koži, opekotine i ogrebotine, očistiti zube i usta od bakterija, te zaustaviti krvarenje desni, a delotvoran je u lečenju čireva i plikova. Ali, vrlo je važno da odaberete pravi med.
Cimet – U jednom istraživanju otkriveno je da cimet može ubiti većinu bakterija koje se nalaze u bolnicama, ali i da je smrtni neprijatelj opake bakterije Escherichia coli.
Beli luk – Dokazano leči ili pomaže pri lečenju mnogih bolesti, a jedan od snažnih aktivnih sastojaka u njemu zove se alicin – spoj koji pokazuje antibakterijska i antigljivična svojstva. Efikasno leči zubobolju (dovoljno je iseckati luk i staviti na bolan zub), kašalj, bol u grlu, kao i mnoge druge bolesti ili upale.
Karanfilić – Ako želite ublažiti zubobolju, dovoljno je da nekoliko minuta žvaćete karanfilić i bol može potpuno prestati u roku od dva sata. Ipak, karanfilić je najefikasniji kada se od njega napravi ulje.
Origano – Stari Grci primenjivali su ulje origana za lečenje rana, zmijskih ugriza i tegoba disajnih puteva, a u srednjem veku postalo je popularno u Evropi, u kojoj se koristilo za lečenje infekcija.