Seboroični dermatitis-Simptomi i lečenje

Dermatitis seborrhoica (seboroični dermatitis) je oboljenje koje se obično javlja u 3. i 4. deceniji života i to češće kod muškaraca nego kod žena.
U opštoj populaciji 2-5% ljudi ima DS. U detinjstvu se DS ne javlja, sem u prva dva meseca postnatalno, kada se sebum luči pod dejstvom preostalih majčinih androgena (dermatitis seborrhoica infantum). Međutim, nisu usaglašeni stavovi da li se DS infantum nalazi u etiopatogenetskoj vezi sa adultnom formom oboljenja.
Predilekciona mesta su kapilicijum, predeo obrva, čelo, nazolabijalne brazde, spoljašnji usni kanal, retroaurikularne brazde, prestemalni i interskapulami predeo. U ovim zonama se vidi nejasno ograničeni, bledi eritem sa žućkasto-be-ličastom skvamom masnog izgleda, a mogu se formirati i jasno ograničeni ovalni i/ili figurovani eritematozni plakovi.
U kapilicijumu, skvama može imati pitirijaziformni ili psorijaziformni izgled, a promené su jasno ograničene prema čelu (»Corona seborrhoica«); Ukoliko nedostaje eritem, a postoji samo pitirijaziformna, neadherentna skvama – »perut« – govori se o pityriasis sicca capitis, koja se smatra za neinflamatorau varijantu seboroičnog dermatitisa.
Mogu se javiti i promené lokalizova-ne u pregibima: aksilarno, submamarno i u pregibima trbuha kod gojaznih osoba, kao i perianalno. U tim zonama postoji relativno jasno ograničen eritem sjajne površine, bez klinički izražene skvame.
Blepharitis seborrhoica označava eritem ivica očnih kapaka sa izraženom sitnom žućkastom skvamom ili krusto-skvamom.
DS je često praćen pruritusom, naročito u kapilicijumu. Promene se mogu sekundarno impetiginizovati (dermatitis coccica in seborrhoico) kada postoje i izražene žućkaste krusto-skvame.
Kod pacijenata sa AIDS-om, vrlo je česta pojava diseminovanih/generalizo-vanih oblika DS, obično rezistentnih na standardnu terapija
DS ima hronični i recidivirajući tok. Preko leta, kada je solarna radijacija intenzivnija, promené se najčešće poboljšavaju ili povlače.
Lečenje
U lokalnoj terapiji se koriste imidazolski preparati (ketokonazol u obliku krema za kožu i šampona za kosu), a efikasan može biti i hidrokortizon 1% ili 2,5%, dva puta dnevno. Za kožu ne treba davati fluorisane kortikosteroidne preparate. Za pranje kose preporučuju se i šamponi sa cink piritionom, selçnijum sulfidom ili derivatima katrana Za kapilicijum se u kraćem periodu mogu upotre-biti i gelovi ili losioni sa fluorisanim kor-tikosteroidom (fluocinolon acetonid).
Može se primeniti i kombinovana terapija antimikotici-kortikosteroidi. Ukoliko postoje znaci sekundarne infekcije, savetuje se topikalna i/ili sistemska terapija antibioticima.
Drugima se dopalo i ovo:
- Jetra i njena uloga u organizmu
- Simptomi i znaci hipertrofije srčanog mišića
- Nekoliko razloga zašto je rogač koristan za vaše zdravlje
- Zaboravite na bolne zglobove uz ovaj prirodni lek
- Ove žene su 2 meseca pile SVAKI DAN po čašu soka od PARADAJZA: Rezultat je čudesan!