Gorušica nastaje kao posledica nadržaja sluzokože jednjaka hlorovodoničnom kiselinom iz želuca.
Prevashodno zbog slabosti donjeg stezača jednjaka (DES), mišića koji štiti završni deo jednjaka od dejstva sadržaja iz želuca, najčešće u sklopu postojanja želudačne kile ili hijatus hernije i gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB).
Povremena gorušica je veoma česta i ne predstavlja razlog za brigu. Većina osoba može da kontroliše neprijatnosti uzrokovane gorušicom promenom načina ishrane i života.
Gorušica koja se češće i duže javlja, i koja remeti svakodnene životne aktivnosti može predstavljati simptom ozbiljnijeg oboljenja koje je neophodno detaljno ispitati.
Srećom, i za nju postoji olakšanje, a ono dolazi u obliku upravo ovih namirnica.
Čaj od đumbira
Prokuvajte u vodi očišćen i naseckan grumen đumbira (veličine palca), pustite da odstoji desetak minuta, pa popijte. Ovaj je napitak učinkovit protiv raznih vrsta upala, a smiriće i žgaravicu.
Banane
Ako osećate simptome žgaravice, pojedite bananu. Ovo tropsko voće sadrži minimalne količine kiselina, pa tako štiti i smiruje nadraženi želudac.
Zobene pahuljice
Nadraženi želudac voli hranu bogatu prehrambenim vlaknima poput zobenih pahuljica. Ujutro počnite sa činijom pahuljica koja će vam dati energiju za dan i i ugasiti svaku eventualnu bol.
Komorač
U vruću vodu ubacite dve kašike semenki komorača. Pustite da odstoji pola sata, začinite s medom i popijte. Za žgaravicu više nećete znati.
Kefir i aloe vera
Kašiku soka od aloe vere pomešajte s kefirom i pojedite za doručak. Ovo je odlična kombinacija koja umiruje probavni sistem, a uz to je poprilično ukusna.
Zeleno lisnato povrće
S povrćem je teško pogrešiti. Jedite što više zelenog lisnatog povrća poput brokolija, celera i karfiola koje sadrži malo kiselina te su dobri u borbi protiv kiselina.
Komentari su zatvoreni..