PARADENTOZA ZUBA:Lečenje prirodnim putem- RECEPTI

Paradentoza, takođe poznata kao i paradontopatija, predstavlja oboljenje zuba i zubnog tkiva, odnosno desni.

Nakon karijesa paradentoza je najčešće oboljenje i čak oko 90% stanovništva ima neki oblik paradentoze.

Ovo oboljenje se javlja u nekoliko faza, gde je početna faza skoro i neprimetna, a poslednja faza veoma ozbiljna i može dovesti i do gubitka jednog ili više zuba.

U toku ovog oboljenja zubno tkivo slabi, povlači se i u krajnjoj fazi može potpuno nestati, što dovodi do toga da zubi više nemaju adekvatnu potporu i počinju da ispadaju.

Manifestuje se na sledeći način:

  • Promena izgleda: crvena boja, sjaj i otečenost desnih.
  • Desni često krvare kad se zubi peru ili se koristi konac za čišćenje.
  • Konstantno loš zadah.
  • Nelagodni metalni ukus u ustima.
  • Preosetljivost ili klimanje zuba.
  • Bolovi pri žvakanju.
  • Povlačenje desni.

U krajnjim stadijumima zubi polako gube potporu, počinju da se klimaju, migriraju i pomeraju. Na samog kraju dolazi i do ispadanja zuba iz vilice

Sprečite povlačenje desni na vreme

Svakodnevna higijena zuba prvi je i osnovni način odbrane od neprijatne bolesti kakva je paradentoza zuba. Neophodno je držati se jednostavne dnevne rutine

Prati zube i jezik dvaput dnevno i koristiti konac za čišćenje prostora između zuba.
Svaki zub treba dobro četkati.
Posebnu pažnju obratiti na čišćenje dela na kom se zubi spajaju s desnima, gde se taloži najviše naslaga.
Najbolje je koristiti četkicu s mekanim dlakama i zubni konac koji ne grebe i ne haba površinu desni. Tako će se sprečiti prodiranje bakterija u meso, što za posledicu ima povlačenje desni.

Kojih se loših navika moramo rešiti?

U prevenciji paradontopatije veoma je važno izbegavanje loših navika što pospešuju razvoj bolesti. To su: pušenje cigareta, disanje na usta, škriputanje zubima. Takođe, ova pojava se stručno naziva bruksizam i dešava se u snu.

Ono što mnogi ne znaju je činjenica da meka i kašasta hrana doprinosi nastanku zubnog plaka. Stoga se u prevenciji ovog oboljenja savetuje konzumiranje čvršćih i abrazivnijih namirnica te žvakanje na obe strane zubnog niza. Na ovaj način paradentoza zuba se drži pod kontrolom.

Lečenje prirodnim napitcima

Da paradentoza zuba može uzrokovati velike tegobe, uverili su se mnogi. Od velike pomoći u lečenju i prevenciji paradontopatije mogu biti preparati na bazi lekovitog bilja.

Čajevi i tinkture od troskota, hajdučke trave, žalfije, virka, zove i kamilice dezinfikuju usnu duplju. Ovi napici jačaju desni i sprečavaju razvoj gingivitisa.

Blagotvorna vodica protiv paradentoze

Od velike pomoći u lečenju upale desni i prevenciji paradontoze jeste i sok od borovnice (bez šećera). Ovaj blagotvorni napitak jača gingivu, dezinfikuje usnu duplju i ublažava upale.

Desni je moguće ojačati i čajem od rastavića

Tečnost za ispiranje usta možete napraviti tako što ćete u 5 dl ključale vode staviti 1,5 kašiku seckanog rastavića i kašiku morske soli. Poklopite i ostavite neka stoji 30 minuta, pa procedite, ohladite i koristite više puta u toku dana . Ispirajte svakodnevno čak i i ako vam je paradentoza zuba već dijagnostikovana.

Čaj od žalfije za ispiranje desni

Tri supene kašike svežeg ili osušenog lista žalfije izaičiti u pola šolje (1 dl) mlake vode. Poklopiti i ostaviti neka odstoji dva sata. Nakon ručka i večere žvakati po dvadeset minuta (sok gutati, a listove žalfije na kraju izbaciti iz usta). Na krajtu trebate isprati usta mlakom vodom, kako bi se paradentoza zuba držala pod kontrolom.

Fenomenalna tinktura od propolisa

Čist propolis potopiti u 70-procentni alkohol, u razmeri 1:4. Ostavite da odstoji najmanje dva dana na tamnom mestu uz povremeno mućkanje. Tinkturu propolisa sipati u tamne, dobro zatvorene staklene bočice. Uzima se 20-90 kapi dnevno između obroka, sa pola kašike meda, mlake vode ili čaja.

Tinktura propolisa je efikasna za dezinfekciju usne duplje. Ukoliko je paradentoza zuba već uzela maha, posavetujte se sa vašim stomatologom, oko upotrebe ove lekovite tinkture.

Moćna čajna mešavina protiv paradentoze

Pomešati jednake delove bokvice, žalfije, hajdučke, petrovca, majčine dušice i lista kupine. Potom kašiku čajne mešavine prelijte s pola litra ključale vode, poklopiti i ostavite neka se hladi 20 minuta. Zatim procediti i piti tokom dana na prazan stomak.

Jedite hranu bogatu vitaminom C, a više puta dnevno ispirati zube i desni mlakim čajem od žalfije i jakom, nezaslađenom limunadom

Foto pixabay
Autor/Izvor kucnilekar
Komentari
Loading...