Limun i kurkuma čiste kožu, a malo đumbira će očistiti pluća

Stres i loša ishrana štete organizmu jer se u telu nakupljaju toksini kojih se ne možete rešiti drugačije nego programom detoksikacije.
Neki od znakova da je telo zatrovano su osip, akne, upale na koži koje ne prestaju, žute ili smeđe naslage na jeziku, stalna glavobolja, suviše sluzi, umor, nemogućnost koncentracije i zaboravnost.
Detoksikacijom se čiste organi i u tom se pogledu detoks-programi dele na dva jednako važna aspekta – čišćenje pluća, kože i bubrega te čišćenje jetare. Iako se tokom detoksa često ni ne pomišlja na pluća, ona su među prvim organima koje treba pročistiti.
A najlakši način za oslobađanje pluća od nakupljenih toksina je duboko disanje.
Disanje je vitalan proces, ali kako bi potpuno ispunjavalo svoju funkciju, potrebno ga je izvoditi pravilno. Na loše navike disanja utiču duga razdoblja sedenja, boravak u prostorima s ustajalim zrakom, nedostatak fizičke aktivnosti i istezanja i slično. Rezultat lošeg disanja su umor, depresija, glavobolja i fizička iscrpljenost. Iako smo rođeni sa sposobnošću pravilnog disanja, većina ljudi je tokom odrastanja izgubi.
Posmatrate li novorođenčad, videt ćete kako duboko udišu, tako da im se pri udahu stomak podigne prema gore. Proverite podiže li se i vama stomak dok udišete. Ako ne, to je znak da vam je dah plitak. Ako ponekad primetite da ste uzdahnuli, to je zato što su vrednosti ugljen dioksida u krvi visoke, a tada mozak aktivira duboki udah kako bi se telo opskrbilo kisikom.
Čišćenje pluća posebno se preporučuje pušačima, kao i osobama koje često borave u zadimljenim prostorima iako sami ne puše, alergičnima na prašinu, životinjsku dlaku i onima koji imaju probleme sa sinusima. Osim dubokog disanja, možete ih pročistiti i uz pomoć đumbira.
Čišćenju pluća pomaže i čaj od đumbira. Pripremite ga tako što ćete iseckati sveži koren đumbira na kriške i dodate u ključalu vodu. Kuvajte desetak minuta, a zatim procedite. Po želji se u čaj dodaju med, limun, cimet, kardamom i klinčić .
Detoksikacijom pluća čistite ih od katrana i toksina, smanjujete rizik od pojave infekcije, povećavate njihov kapacitet te poboljšavate zdravlje respiratornog sistema. Pluća će pročistiti i ljuti začini, poput bibera ili čilija jer ljuta hrana pomaže u razgradnji viška sluzi. Zbog toga možete osetiti kako vam nos curi ukoliko jedete ljuto, a takvi začini slično deluju i na višak sluzi u plućima te podstiču njeno izbacivanje.
Promena navika
Tokom detoksa postupno usvajate navike koje postaju temelj zdravijeg stila života.
Uz brzu vežbu naučite disati iz stomaka
Kako biste naučili pravilno disati, lezite na pod, na strunjaču, tako da vam bude prijatno. Tada duboko udahnite i osetite kako se grudni koš širi, a stomak raste prema gore. Samo lagano dišite i ubrzo ćete osetiti kako se telo i um smiruju. Zbog dotoka kiseonika moguće je da osetite laganu vrtoglavicu te stoga učite disati iz ležećeg položaja.
Piling peškirom čisti kožu spolja, a limun i kurkuma iznutra
Bubrezi su zaduženi za to da iz tela eliminišu toksine, a kako bismo im olakšali posao, potrebno je piti dovoljne količine vode, po mogućnosti filtrirane.
Kako biste bili sigurni da pijete dovoljno vode, trebate znati da je telu potrebno oko 30 ml vode za svaki kilogram telesne težine. Na primer, ako imate 60 kilograma, trebali biste popiti 1800 ml vode. Unos vode ravnomerno rasporedite na čitav dan. Tako ćete pomoći bubrezima da se pročiste, što će poboljšati njihov rad, sprečiti stvaranje bubrežnih kamenaca, ojačati imunitet, ali i poboljšati funkcionisanje mokraćnog sistema. Osim čiste vode, za detoksikaciju bubrega možete piti sok od nara ili od luka koji možete napraviti u blenderu.
Ukoliko želite li pročistiti bubrege, obogatite ishranu spanaćom, blitvom, zelenim lisnatim povrćem, šargarepom, radićem i lukom.
Za čišćenje bubrega možete napraviti i čaj od semenki celera.Kašiku sveže mlevenih semenki celera prelijte s pola litre kipuće vode i pustite da se ohladi. Procedite i odmah popijte. Pokušajte uvek napraviti sveži čaj, ali važna je napomena da se ne preporučuje trudnicama.
Organ na kojem se najviše ogleda stanje organizma je koža, a za blistavu kožu jednako je važno čišćenje spolja i iznutra. U što većoj meri izbegavajte proizvode koji sadrže agresivne sastojke. Negujte kožu prirodnim sastojcima poput maslinova, bademova ili kokosova ulja ili preparatima koji su bazirani na prirodnim i organskim sastojcima. Kao i za dobro funkcionisanje bubrega, i za čistu i lepu kožu najvažnije je piti dovoljno vode. Radite li detoks, nemojte smatrati da su sveže isceđeni sokovi adekvatna zamena za vodu.
Kako bi koža bila sjajna, jedite što manje prerađenu hranu.
Izgled kože poboljšat će namirnice žute boje (npr. limun i paprika), a u njih spada i kurkuma, koja pomaže kod problema crvenila, akni te smanjuje izraženost bora. Kožu je potrebno čistiti i spolja, i to dnevnim, neagresivnim pilingom – nakon svakog tuširanja obrišite se grubljim peškirom ili tokom tuširanja upotrebite četku kako biste uklonili mrtve ćelije s površine kože. Za čistu kožu potrebno je i da se povremeno dobro iznojiti. To možete učiniti u sauni, tokom fizičkih aktivnosti ili u najboljem slučaju oboje. Detoksikacijom je potrebno očistiti i jetru, a savršena namirnica za čišćenje jetare je kurkuma.
– Dodajte kurkumu u jelo ili je popijte rastopljenu u toplome mleku pre spavanja. Ako vam zbog laktoze ne odgovara kravlje mleko, razredite ga s vodom ili upotrebite sojino, bademovo,pirinčano ili zobeno.
Jetri će pomoći i lanene semenke, ali one su više prevencija jer joj olakšavaju posao. Propržite ih ili sameljite u mlinu za kafu, najbolje su sveže pripremljene. Kako bi se jetra pročistila, u ishranu dodajte brokoli, zelje, luk, beli luk i cveklu.
Za zdrave bubrege tu su sok od limuna, brusnice i đumbira
Za dobar rad bubrega preporučuju se i brusnice jer pomažu kod uništavanja štetnih bakterija koje napadaju bubrege i bešiku. Brusnica je preporučljiva samo ako je nezaslađena – ako ne možete podneti njihov ukus, radije uzmite brusnice u kapsulama. Čišćenju bubrega pomažu i đumbir, koren belog sleza, kopriva i peršun, limunov sok .
Četkanje kože
Svakodnevno četkanje kože podstiče limfnu drenažu, ali i jača imuni sistem.
Eliminacija toksina
Povrće poput krastavaca i stabljiki celera pomaže bubrezima kod pročišćenja tela.
Dvostruka korist
Popijete li dve čaše vode pre svakog obroka, poboljšat ćete rad bubrega i mršati.
Samočišćenje organizma uz crvenu leću, kelj, blitvu i spanać
Glavno je pravilo detoksikacije to da pomoću programa koji traju nekoliko dana usvojite zdrave navike koje će trajati celi život.
Detoks-programi uče vas da koristite što prirodnije proizvode za negu tela, paziti na namirnice koje jedete i općenito smanjite unos štetnihmaterija u organizam.
– Kako bi telo što bolje radilo, pokušajte izbegavati prerađene namirnice, posebno belo brašno i šećer, kao i mlečne proizvode, tešku i prženu hranu te meso jer podstiče stvaranje sluzi u organizmu. Ako morate jesti meso, onda neka bude ili belo meso ili riba. Čak i ako se ne odlučite sprovoditi detoks-program, svakodnevnu ishranu možete obogatiti namirnicama koje prirodno čiste organizam. To su mungo pasulj, crvena leća, zeleno lisnato povrće, basmati i crveni pirinač te azuki pasulj.
Toplo-hladni tuš i vežbanje podstiču čišćenje tela
Detoksikaciji će pomoći i hidroterapija – tuširajte se vrlo toplom vodom i pustite da vam voda teče po leđima. Potom priuštite hladni šok u trajanju od 30 sekundi. Postupak ponovite tri puta, a potom lezite pola sata i pustite da se telo odmori. Ne zaboravite na fizičku aktivnost, a tokom detoksa neka ona bude laganije, poput šetnje, po mogućnosti u prirodi ili programa istezanja poput joge ili tai chija. Nemojte se forsirati jer je cilj da se opustite, a agresivnija fizička aktivnost telu će u tim trenucima samo izazvati stres. Meditirajte ili zamislite da ste na omiljenome mestu kako biste uz detoksikaciju tela napravili i detoksikaciju uma i duha, savetuju stručnjaci.
Čim osetite da telu nedostaje energije, iskoristite moć jedne od osam navika.
1. Kad se probudite, na prazan želudac popijte od dve do tri čaše vode, samo pazite da ne bude jako hladna.
2. Nakon što ste popili vodu, za doručak pojedite sveže voće. Između vode i voća neka prođe između 45 minuta i sat vremena. Tokom dva dana detoksikacije izbegavajte banane.
3. Obogatite ishranu povrćem i sveže isceđenim sokovima od povrća. Za ručak, na primer, pojedite salatu, a za međuobrok popijte sveže isceđeni sok od dve šargarepe, malo peršuna, šest listova zelene salate i malo limunovog soka. Pripazite ipak da se ne prejedate – koliko god da je povrće zdravo, nemojte ga jesti toliko da se osećate kao da ćete se raspuknuti.
4. Nemojte jesti kuvano tokom ova dva dana. Sirovo voće i povrće sadrže enzime koji pomažu probavnom procesu te ih telo stoga lakše probavlja. Kad jedete kuvano, energija koja bi se mogla iskoristiti kao pomoć pri detoksikaciji odlazi na probavljanje hrane.
5. Opustite se uz pomoć kupke. Mirisne soli pomažu pri opuštanju pa potražite onu s mirisom koji relaksira poput lavande ili ylang ylanga.
6. Znojenje pomaže telu da se reši toksina. Oba dana trajanja detoksa posvetite sat vremena fizičkim aktivnostima, a biće dovoljna i brža šetnja.
7. Duboko dišite jer tako pomažete telu da se reši otrova.
8. Naspavajte se. San je najvažniji za dobro funkcionisanje tela te će telo patiti ako vam nedostaje sna, čak i ako sve drugo radite “po pravilima”.
Drugima se dopalo i ovo:
- Koliko je limunada zdrava za naš organizam
- Zdravstvene koristi kore limuna
- Da li je preporučljivo konzumiranje đumbira u trudnoći?
- Očistite pluća od nikotina sa kukuruzom i đumbirom
- Kurkuma smanjuje rizik od nastanka srčanih bolesti