Lekoviti sok čuvarkuće

Čuvarkuća sadrži tanin, biljnu sluz, masno ulje, smolu, kalcijev malat, mravlju i jabučnu kiselinu.
Moderna istraživanja potvrdila su da poseduje vrlo vredne kiseline, flavonoide i ugljikohidrate. U narodnoj medicini koristi se zbog svojih antiupalnih, adstringentnih i diuretičkih svojstava. Primenjuje se u obliku soka, obloga, masti, tinkture ili čaja.
Mesnati listići puni su soka kojim se od davnina leči bolno uho, tako da se iz lista iscede dve-tri kapi soka u bolno uho. Nekoliko minuta treba odležati i ostaviti tečnost u uhu, a potom se okrenuti i pustiti da tečnost iscuri iz uha.
Zbog protivupalnih i antiseptičkih svojstava, čuvarkuća je odličan prirodni lek za kožne bolesti i rane te prva pomoć kod uboda insekata i opekotina. U narodnoj medicini koristi se i za tretiranje bradavica, kurjih očiju i sunčanih pega, a može se nanositi i na mesta koja su bolna zbog grčeva ili gihta. Koža se premaže sokom čuvarkuće ili se stavi obloga od prerezanog lišća.
Sveže isceđen sok čuvarkuće može se i piti (ili se može pojesti nekoliko listova) te dođe kao prirodni lek za bronhitis, gnojne upale grla i zubnog mesa, pročišćenje creva, a uzima se i kao umirujuće sredstvo kod nervnih rastrojenosti. Neka istraživanja pokazala su da čuvarkuća smanjuje rizik od raka te pomaže u lečenju kancerogenih bolesti.
PROČITAJTE VIŠE:
- Rešenje za uporne glavobolje
- Od glavobolje, hrkanja do lošeg sna: Zbog zuba
- Transrodnost više nije na listi mentalnih oboljenja
- Evo zašto bi trebalo da koristite propolis
- Jedan od efikasnijih načina da proredite glavobolje