Lekovite strane klekinih bobica

Zrele bobice kleke su tamnoplave boje, aromatičnog mirisa i gorko-slatkog, smolastog ukusa.
Aktivni sastojci kleke imaju diuretsko dejstvo (podstiču izlučivanje mokraće). Kleka daje dobre rezultate kod otoka koji su posledica oslabljene cirkulacije.
Upotreba kleke povoljno deluje i kod upornih infekcija bakterijom E. coli.
Ne preporučuje se kod zapaljenskih procesa u bubrežnom tkivu, s’ obzirom na potencijalno štetno dejstvo kada se primenjuje u većoj dozi. Ovo potencijalno štetno dejstvo danas se sve više objašnjava upotrebom veće količine nezrelih ili oštećenih bobica, pa uvek treba voditi računa prilikom sakupljanja da se biraju samo zdrave i zrele bobice, čija upotreba ne pokazuje nikakve štetne efekte po zdravlje čoveka.
Čaj od bobica kleke preporučuje se i u slučaju reumatizma i gihta. Zajedno sa upotrebom čaja, savetuje se i spoljašnja lokalna upotreba ulja kleke za masažu zglobova zahvaćenih upalnim procesom. Spoljašnja primena ulja kleke poboljšava prokrvljenost i umanjuje bolove.
Bobice kleke imaju antivirusno dejstvo, pa se preporučuju kod gripa i drugih respiratornih infekcija, ali i u slučaju astme. Podstiče iskašljavanje gustog bronhijalnog sekreta i olakšava disanje.
Kleka povoljno utiće i na digestivne organe. Umanjuje nadutost i pomaže varenje. Preporučuje se u slučaju smanjene količine želudačne kiseline.
Priprema čaja od bobica kleke
Ukoliko se čaj priprema od slomljenih bobica, dovoljno je jednu kafenu kašičicu bobica preliti sa 200 ml ključale vode, poklopiti i sačekati 10-15 minuta. Ukoliko se koriste cele bobice, preporuka je da se 1 supena kašika bobica prelije sa 200ml hladne vode, zagreje da proključa, poklopi se ostavi 30 min da odstoji.
Kada čaj od bobica kleke koristimo u tretmanu disajnih problema, možemo da ga zasladimo medom, u svim ostalim slučajevima preporučuje se upotreba nezaslađenog čaja.
Bobice kleke se mogu naći u različitim čajnim mešavinama protiv disajnih ili digestivnih tegoba.