Infekcijski artritis

Infekcijski artritisi su jedini artritisi među zapaljenjskim oboljenjima kojima je poznat uzročnik, koji se nalazi u samom zglobu i direktno izaziva zapaljenje zglobne sinovije.
Najčešće su uzročnici bakterije, a ređe virusi i gljivice.
Infekcijski artritis može nastati u svakom životnom dobu, ali najčešće kod osoba čija je prirodna odbrambena sposobnost kompromitovana drugom bolešću (hronična oboljenja zglobova ali i svih drugih organa i sistema, alkoholizam, narkomanija) ili primenom lekova (glikokortikoidi, imunosupresivni lekovi).
Može se javiti u zdravom zglobu, ali su posebno osetljivi prethodno povređeni ili oboleli zglobovi.
Infekcija zgloba nastaje najčešće hematogenim širenjem iz nekog primarnog ognjišta (koža, sluzokoža, respiratorni, uro-genitalni ili digestivni trakt), a rede širenjem infecijskog procesa iz susedne kosti (kod osteomijelitisa), što se dešava obično kod dece ili direktnim unosom klice, pri povredi, punkciji zgloba, artrografiji ili hirurškoj intervenciji. Moguće je i širenje infekcije limfogenim putem, što se dešava kod nepenetrantnih povreda i postoperativnih infekcija rana, kože i mekog tkiva oko zglobova.
Posebno su značajni bakterijski (septični, piogeni) artritisi, jer su to najteži destruktivni artritisi, kod kojih brzo dolazi do razaranja zgloba, pa predstavljaju ozbiljna oboljenja koja zahtevaju brzo prepoznavanje i lečenje u cilju sprečavanja definitivnog zglobnog oštećenja.
Iako svaki mikroorganizam može izazvati bakterijski artritis, najčešći izazivač u dece i starih osoba je zlatni (piogeni) stafilokokus. U dece mlade od 2 godine, zbog nerazvijenog imunog sistema u tom uzrastu, najčešći uzročnik bakterijskog artritisa je Hemofilus influence. U starije dece, pored zlatnog stafilokokusa, i druge koke mogu biti uzročnici piogenog artritisa (streptokokus, pneumokokus), a u adolescenata je to najčešće gonokokus. U odraslih osoba i posebno starih, pored piogenog stafilokokusa, artritis može biti izazvan pneumokokusom, piogenim strep-tokokusom, Hemofilusom influence, a ređe i gram negativnim bacilima (salmonele, E. Colli, Pseudomonas, B. Melitenzis). Poslednjih desetak godina ćešće se otkrivaju i anaerobni mikroorganizmi. Moguća je infekcija sa dve ili više klica, što se najčešće događa pri direktnom unošenju mikroorganizma u zglob u toku povrede ili pri hirurškoj intervenciji.
Zapaljenjski proces u zglobu izazvan bakterijama sličan je onom koji izazivaju drugi flogistički stimulansi. Međutim, destruktivni procesi na hrskavici zgloba, kostima i drugim zglobnim strukturama nastaju vrlo brzo.
Kliničku sliku akutnih bakterijskih artritisa odlikuje nagli početak sa pojavom jakog bola i toplog, često crvenog otoka uz ograničenu pokretljivost zahvaćenog zgloba.
Češće su zahvaćeni veliki zglobovi, najčešće kolenski i koksofemoralni. Kod 80-90% obolelih artritis je monoartikul-ski. Oligo (zahvaćenost do 4 zgloba) ili poliartritis javljaju se rede, uglavnom kod primovanih nervnih struktura. Kod jakih bolova lekovi se daju parenteralnim putem.
Drugima se dopalo i ovo:
- Lekoviti čaj protiv gihta
- Simptomi i lečenje gnojne angine
- Simptomi i lečenje dermoidne ciste
- Osteoporoza- Lečenje
- Rešenje za neprijatan zadah