
Nutricionisti čija semenke preporučuju jer su bogate proteinima, vitaminima A, B, E i D, kao i mineralima kalcijumom, kalijumom, bakrom, cinkom, gvožđem i manganom.
Pored toga, čija je odličan izvor vlakana koje drže sitost i poboljšavaju probavu.
Čija semenke imaju 8 puta više omege-3 od lososa, 6 puta više kalcijuma od mleka, 3 puta više gvožđa od spanaća, 15 puta više magnezijuma od brokolija i 6 puta više belančevina od pasulja.
Takođe, čija semenke su lakše za upotrebu od lana. Jer, dok bi lan trebalo najpre samleti, pa tek onda konzumirati, čija semenke možete da jedete u izvornom obliku, bez ikakve prethodne mehaničke ili termičke obrade.
Kako čija semenke deluju na zdravlje?
Daju više energije, snižavaju loš holesterol i trigliceride, potpomažu probavu, sprečavaju nagli skok glukoze u krvi, podižu vrednosti dobrog holesterola…
Štite probavu i čiste creva
Dve supene kašike čija semenki sadrže 11 grama vlakana, odnosno trećinu preporučene dnevne doze vlakana za odrasle.
Ukoliko ih dodate u jogurt ili sok, pospešićete probavu. Ovo se posebno preporučuje osobama koje imaju problema sa opstipacijom.
Naime, vlakna iz čija semenki omogućava olakšano čišćenje creva i poboljšava apsorpciju hrane.
Čuvaju zdravlje zglobova i kostiju
Čija semenke pune su omega-3 masnih kiselina koje su važne za zdravlje kostiju i zglobova. Ukoliko ih konzumirate redovno, možete da sprečite pojavu osteoporoze koja se kod žena najčešće javlja kao pratilac menopauze.
Poboljšavaju san
Čija semenke bogate su triptofanom, aminokiselinom koja poboljšava san, pomaže u regulisanju apetita i pozitivno utiče na raspoloženje.
Potpomažu mršavljenje
Visok nivo vlakana i proteina razlozi su zbog kojih nutricionisti preporučuju konzumiranje čija semenki osobama koje žele da izgube višak kilograma, kao i onima koji pate od pojačanog apetita.
Čija semenke ubrzavaju apsorpciju hrane i razgradnju masnoća u organizmu, imaju nizak glikemijski indeks i daju dugotrajan osećaj sitosti. Supena kašika čija semenki upija 12 puta veću količinu tečnosti; otud je jasno zašto su čija semenke izvanredne u restriktivnim dijetama koje ne narušavaju zdravlje.
Obzirom na to da su neutralnog ukusa, možete ih dodavati u bilo koji obrok – odlično će se uklopiti, bez uticaja na aromu jela.
Čija semenke koriste se kao zamena za jaja u receptima za hleb i kolače, a odlične su i za zgušnjavanje supa i čorbi.
Kako da koristite čija semenke za mršavljenje?
Potopite dve kašike čija semenki u 200 mililitara jogurta i ostavite da odstoji bar 10 minuta. Po želji, u jogurt možete da dodate sveže sezonsko voće, malo cimeta, kašiku meda, kašiku suvog grožđa i dve kašike ovsenih pahuljica.
Posle ovakvog doručka bićete siti barem četiri sata, a osećaj lakoće u stomaku inspirisaće vas da ovaj doručak pripremate svakog jutra.